Lanview MO-SFP-BX1310-E-ZZBD01F, Fiber optic, 1250 Mbit/s, SFP, LC, BX-U, 787401.6" (20000 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | BX-U |
| Maximum transfer distance | 787401.6" (20000 m) |
| Wavelength | 1310 nm |
| Tx wavelength (max) | 1310 nm |
| Duplex system | Half |
| Product color | Silver |
| Housing material | Metal |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | Zyxel |
| Compatible products | Zyxel SFP-BX1310-E-ZZBD01F |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 0.551" (14 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 1.06 oz (30 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
Data sheet
Specific References
Reference: 864417
Brand: Brocade
Reference: GLC-2BX-D
Brand: Lanview
Brand: Planet
Reference: SFP-10G-T-E, X670-G2-48X-4Q, SFP-10G-T-NC
Brand: Lanview
Reference: PAN-SFP-SX
Brand: Lanview
Reference: 10GB-LRM-SFPP
Brand: Lanview
Lanview MO-SFP-BX1310-E-ZZBD01F, Fiber optic, 1250 Mbit/s, SFP, LC, BX-U, 787401.6" (20000 m)
check_circle
check_circle