Lanview MO-MGBIC-BX40-D, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LC, 9/125 µm, BX-D
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| SFP transceiver standard | BX-D |
| Maximum transfer distance | 1574803.1" (40000 m) |
| Tx wavelength (max) | 1490 nm |
| Rx wavelength (max) | 1310 nm |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Duplex system | Half |
| Product color | Metallic |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Extreme Networks |
| Compatible products | MGBIC-BX40-D |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA, RoHS |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 0.787" (20 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.63" (16 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: MGBIC-LC09
Brand: Lanview
Reference: E1MG-100FX-LR-OM
Brand: Lanview
Reference: SFP-10GE-T
Brand: Lanview
Reference: GLC-BX-U, GLC-BX-U-C, GLC-BX-U_, GLC-BX-U_-RFB, MO-C-B35121-3CL1
Brand: Lanview
Reference: AT-SPBD20LC-I_13
Brand: Lanview
Reference: JD119B
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: PAN-SFP-SX
Brand: Lanview
Reference: 99110844
Brand: Cisco
Reference: W127084071
Brand: Netgear
Reference: JD102B
Brand: Lanview
Lanview MO-MGBIC-BX40-D, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LC, 9/125 µm, BX-D
check_circle
check_circle