Lanview MO-10GB-BX40-D, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, BX-D, 1574803.1" (40000 m), 1330 nm
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver standard | BX-D |
| Maximum transfer distance | 1574803.1" (40000 m) |
| Tx wavelength (max) | 1330 nm |
| Rx wavelength (max) | 1270 nm |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE |
| Duplex system | Half |
| Product color | Silver |
| Form factor | SFP+ |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Extreme Networks |
| Compatible products | 10GB-BX40-D |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 0.787" (20 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.63" (16 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: SFP-GE-Z-120KM
Brand: Lanview
Reference: SFPP-10GE-ER
Brand: Lanview
Reference: FTLX1475D3BCL, FTLX1471D3BCL
Brand: Lanview
Reference: MMA1L10-CR
Brand: Lanview
Reference: W128338337
Brand: Allied Telesis
Reference: 10G-SFPP-LR
Brand: Lanview
Reference: MMS4X00-NM
Brand: Lanview
Reference: 864417
Brand: Brocade
Reference: PAN-SFP-SX
Brand: Lanview
Reference: MTB-TSR2
Brand: Lanview
Reference: 22R4897
Brand: Lanview
Lanview MO-10GB-BX40-D, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, BX-D, 1574803.1" (40000 m), 1330 nm
check_circle
check_circle