Lanview MO-PAN-SFP-PLUS-SR, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 11811" (300 m), 850 nm
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 11811" (300 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Aluminum |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight | 1.06 oz (30 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Warranty period | 3 year(s) |
Data sheet
Specific References
Brand: Planet
Reference: OMXD30000
Brand: Lanview
Reference: TEL-SFP-1G-SX
Brand: Lanview
Reference: QSFP-40G-LR4
Brand: Lanview
Reference: FG-TRAN-SFP_SR, FN-TRAN-SFP_SR
Brand: Lanview
Reference: J4859C, JD119B
Brand: Lanview
Brand: AMG
Brand: AMG
Reference: SFP-OC48-SR
Brand: Lanview
Lanview MO-PAN-SFP-PLUS-SR, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 11811" (300 m), 850 nm
check_circle
check_circle