Allied Telesis AT-QSFPSR4, Fiber optic, 10300 Mbit/s, QSFP+, MPO, SR4, 5905.5" (150 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10300 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | MPO |
| SFP transceiver standard | SR4 |
| Maximum transfer distance | 5905.5" (150 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Tx power (min) | -7.6 dBmW |
| Tx power (max) | 2.4 dBmW |
| Networking standards | IEEE 802.3ba |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Product color | Gray |
| Hot-swap | Yes |
| Power consumption (typical) | 1.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| RX sensitivity | -3 dB |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
Data sheet
Specific References
Reference: AT-SP10SR
Brand: Lanview
Reference: XG-SFP-LR-SM1310
Brand: Lanview
Reference: JH233A
Brand: Lanview
Reference: MMA1T00-VS
Brand: Lanview
Reference: 991364
Brand: Cisco
Reference: EXTREME NETWORKS AA1419070-E6
Brand: Lanview
Reference: MA-SFP-1GB-TX
Brand: Lanview
Allied Telesis AT-QSFPSR4, Fiber optic, 10300 Mbit/s, QSFP+, MPO, SR4, 5905.5" (150 m)
check_circle
check_circle