DELL AA579530, 64 GB, 1 x 64 GB, DDR4, 2933 MHz, 288-pin DIMM
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | Yes |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Memory ranking | 2 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Compatible products | - Precision Workstation T5820XL Tower - PowerEdge R940xa - Precision Workstation 5820 Tower - Precision Workstation 7820 Tower - PowerEdge R440 - PowerEdge R640 - PowerEdge C6420 - Precision Workstation T7820XL Tower - PowerEdge R740XD - Precision Workstation 7920 Tower - PowerEdge R940 - Precision Workstation R7920 - PowerEdge R740 - PowerEdge R540 - PowerEdge MX840C - PowerEdge T640 - PowerEdge M640 - PowerEdge R740xd2 - PowerEdge MX740C - PowerEdge T440 - PowerEdge FC640 - Precision Workstation R7920 XL - PowerEdge M640 VRTX - PowerEdge C4140 - Precision Workstation T7920XL Tower - PowerEdge R840 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Chips organization | 2Rx4 |
Data sheet
Specific References
Reference: P19043-B21, 818580
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: MMH1053_16GB, KTH-PL316EK4_16G, A2H32AV
Brand: CoreParts
Reference: 99107294
Brand: Lenovo
Reference: 99106121
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: KCP432SS6_8, KCP432SS8_8, KVR32S22S8_8
Brand: CoreParts
Reference: 664690-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 500202-061
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: W128814753
Brand: MSIT
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: H2P64AA-RFB
Brand: Hewlett Packard Enterprise
DELL AA579530, 64 GB, 1 x 64 GB, DDR4, 2933 MHz, 288-pin DIMM
check_circle
check_circle