HP 501536-001, 8 GB, 1 x 8 GB, DDR3, 1333 MHz, 240-pin DIMM
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory type | DDR3 |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| ECC | Yes |
| CAS latency | 9 |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Data sheet
Specific References
Reference: 815101-B21, 766471
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: H2P64AA-RFB
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: FRU5M30Z71757
Brand: Lenovo
Brand: Crucial
Reference: AB120717
Brand: CoreParts
Reference: 676695-150, 676695-150, 688601-001, 698651-154, B4U37AA, KTH9600
Brand: CoreParts
Reference: 805351-B21, 642620
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: HP
Reference: 99009116
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 504351-B21, 504589-001, 501158-001, RP000121017
Brand: CoreParts
Brand: Samsung
HP 501536-001, 8 GB, 1 x 8 GB, DDR3, 1333 MHz, 240-pin DIMM
check_circle
check_circle