The RCM Series of KVM over IP switches RCM432VA provides local console and remote over IP access for users to monitor and access their entire data center over a network. The RCM series offers superior FHD video resolution up to 1920 x 1200, virtual media transmissions at double speed, FIPS 140-2 with level 1 security standards by using an embedded FIPS 140-2 certified OpenSSL cryptographic module. Equipped with dual on-board NICs, the RCM series is built to ensure reliability and availability of remote access to all servers. The RCM series can be remotely accessed via WinClient / JavaClient* at a console from a separated location for management and operation.
The RCM series is compatible with ATEN’s KVM over IP Console Station – the KA82 series. The KA82 series is a standalone console that replaces PC or NB, enabling users to remotely access, monitor and control all servers connected to multiple ATEN’s RCM series with impenetrable security against virus threats. It is especially suitable for environments where a PC is not allowed. In addition, the RCM series works with ATEN’s PDU remote power management systems from the KVM over IP switches’ user interface.
Integrated with ATEN's exclusive RCM API, the RCM series delivers optimal OCR functionality and customizable system integration and automation. Additionally, by using the RCMMS (RCM Management Software), an intuitive, centralized management platform featuring Panel Array, users can manage, monitor, and control up to hundreds of RCM devices simultaneously.
To ensure seamless connectivity, the RCM series is equipped with dual LAN and dual power capability for keeping operation at the production line smooth and efficient.
All in all, the RCM series provides a complete system management across different facilities reduces the number of operators required on site to minimize space requirement while maximizing personnel efficiency. With its over-IP access eliminating the need to physically move legacy KVM solution to each malfunctioning unit, providing users with the ability to capture the device display screen data for data collection and direct OCR analysis, and using APIs for software integration applications, it is an outstanding solution for high-tech production lines requiring durable and reliable over-IP server management.
ATEN RCM432VA-AX-G. Keyboard port type: USB, PS/2, Mouse port type: USB, PS/2, Console ports: HDMI, VGA (D-Sub), USB A. Cabling technology: 10/100/1000Base-T(X). HD type: WUXGA, Maximum resolution: 1920 x 1200 pixels, Video bandwidth: 60 Hz. Product color: Black, Rack capacity: 1U, Housing material: Metal. Power source: AC, Input voltage: 100 - 240 V, AC input frequency: 50 - 60 Hz
| Number of computers controlled | 4 |
| Keyboard port type | USB, PS/2 |
| Mouse port type | USB, PS/2 |
| Console ports | HDMI, VGA (D-Sub), USB A |
| Console USB ports quantity | 2 |
| Console HDMI ports quantity | 1 |
| Console RJ-45 ports quantity | 2 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| AC-in ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| HD type | WUXGA |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Rack mounting | Yes |
| Product color | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Push button | Yes |
| Built-in display | No |
| Power source | AC |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 1 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Width | 16.2" (412.1 mm) |
| Depth | 17.1" (433.6 mm) |
| Height | 1.73" (44 mm) |
| Weight | 11.5 lbs (5.22 kg) |
| Quick installation guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Country of origin | Taiwan |