Description
ATEN RCMVGA101. Keyboard port type: USB, Mouse port type: USB, Video port type: VGA. HD type: Full HD, Maximum resolution: 1920 x 1200 pixels. Product color: Black, Housing material: Metal. Width: 6.07" (154.1 mm), Depth: 7.87" (200 mm), Height: 1.12" (28.5 mm). Package width: 3.86" (98 mm), Package depth: 12.8" (325 mm), Package height: 8.27" (210 mm)
| Number of computers controlled | 1 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | VGA |
| Console ports | 3.5mm headphone, 3.5mm mic, USB A, VGA (D-Sub) |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| Console USB ports quantity | 2 |
| Audio connections | Yes |
| Headphone outputs | 2 |
| Number of microphone inputs | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| HD type | Full HD |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Product color | Black |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | No |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Width | 6.07" (154.1 mm) |
| Depth | 7.87" (200 mm) |
| Height | 1.12" (28.5 mm) |
| Weight | 30.3 oz (860 g) |
| Package width | 3.86" (98 mm) |
| Package depth | 12.8" (325 mm) |
| Package height | 8.27" (210 mm) |
| Package volume | 6796.04 cm³ |
| Package weight | 3.7 lbs (1.68 kg) |
| Master (outer) case net weight | 13.9 lbs (6.3 kg) |
| Master (outer) case width | 13.5" (342 mm) |
| Master (outer) case length | 20.2" (512 mm) |
| Master (outer) case height | 9.13" (232 mm) |
| Master (outer) case weight | 19.9 lbs (9.03 kg) |
| Master (outer) case volume | 40776.25 cm³ |
| Country of origin | Taiwan |
Product Details
2026-05-18
New
Data sheet
- Product color
- Black
- Headphone outputs
- 2
- VGA (D-Sub) ports quantity
- 2
- Ethernet LAN
- Yes
- Ethernet LAN (RJ-45) ports
- 4
- Weight
- 30.3 oz (860 g)
- HD type
- Full HD
- Maximum resolution
- 1920 x 1200 pixels
- Width
- 6.07" (154.1 mm)
- Height
- 1.12" (28.5 mm)
- Country of origin
- Taiwan
- Depth
- 7.87" (200 mm)
- Package weight
- 3.7 lbs (1.68 kg)
- Master (outer) case width
- 13.5" (342 mm)
- Master (outer) case length
- 20.2" (512 mm)
- Master (outer) case height
- 9.13" (232 mm)
- Master (outer) case weight
- 19.9 lbs (9.03 kg)
- Package width
- 3.86" (98 mm)
- Package depth
- 12.8" (325 mm)
- Package height
- 8.27" (210 mm)
- Built-in display
- No
- LED indicators
- Yes
- DC-in jack
- Yes
- Operating temperature (T-T)
- 0 - 50 °C
- Storage temperature (T-T)
- -20 - 60 °C
- Operating relative humidity (H-H)
- 0 - 80%
- Housing material
- Metal
- Keyboard port type
- USB
- Mouse port type
- USB
- Video port type
- VGA
- On Screen Display (OSD)
- Yes
- Number of microphone inputs
- 2
- Master (outer) case net weight
- 13.9 lbs (6.3 kg)
- Package volume
- 6796.04 cm³
- Number of computers controlled
- 1
- Master (outer) case volume
- 40776.25 cm³
- Audio connections
- Yes
- Console ports
- Console USB ports quantity
- 2
Specific References
- EAN13
- 4710469341151
- MPN
- RCMVGA101-AX-G