Viewsonic IFP 65IN 4K ANDROID 16 EDLA 64, 65", 450 cd/m², 1.07 billion colors, 3840 x 2160 pixels, TFT-LCD, Direct-LED
| Display diagonal | 65" |
| Touchscreen | Yes |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Display number of colors | 1.07 billion colors |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Anti-glare screen | Yes |
| Panel type | TFT-LCD |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Response time | 6.5 ms |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 64 |
| Touch resolution | 32767 x 32767 pixels |
| Hardness | 9H |
| Palm rejection | Yes |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 16 |
| Built-in processor | Yes |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| RAM capacity | 8 GB |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 20 W |
| Built-in subwoofer | No |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in projector | No |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| Interface module USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 2 |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| VESA mounting | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Power consumption (max) | 69.56 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width | 58.6" (1488 mm) |
| Height | 35.3" (896.3 mm) |
| Depth | 35.3" (896.3 mm) |
| Weight | 63.3 lbs (28.7 kg) |
| Package width | 63.8" (1620 mm) |
| Package depth | 7.05" (179 mm) |
| Package height | 39.8" (1011 mm) |
| Package weight | 78.7 lbs (35.7 kg) |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver |
| Compliance certificates | BSMI, Federal Communications Commission (FCC), cTUVus, WEEE, EAC, CB |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Warranty period | 5 year(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: 321000853
Brand: Hikvision
Brand: iiyama
Reference: 321000838
Brand: Hikvision
Brand: iiyama
Reference: VS21057
Brand: ViewSonic
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Brand: ViewSonic
Brand: ViewSonic
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Brand: ViewSonic
Reference: WA65F
Brand: Samsung
Viewsonic IFP 65IN 4K ANDROID 16 EDLA 64, 65", 450 cd/m², 1.07 billion colors, 3840 x 2160 pixels, TFT-LCD, Direct-LED
check_circle
check_circle