Viewsonic IFP6541-1-1C, 65", 56.2 x 31.6" (1428.5 x 803.5 mm), 450 cd/m², 1.07 billion colors, 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD
| Display diagonal | 65" |
| Touchscreen | Yes |
| Working area | 56.2 x 31.6" (1428.5 x 803.5 mm) |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Display number of colors | 1.07 billion colors |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Anti-glare screen | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Panel type | TFT-LCD |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Response time | 6.5 ms |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 64 |
| Touch resolution | 32767 x 32767 pixels |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Hardness | 9H |
| Palm rejection | Yes |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 16 |
| Built-in processor | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| RAM capacity | 8 GB |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 40 W |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Subwoofer RMS power | 15 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphone arrays | 8 |
| Built-in camera | No |
| Built-in projector | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Interface module USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| OPS slot | 1 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Audio output | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Product color | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Ambient light sensor | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Power consumption (typical) | 69.56 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy efficiency class | D |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width | 58.6" (1488.3 mm) |
| Height | 35.7" (907.2 mm) |
| Depth | 3.47" (88.1 mm) |
| Weight | 75.8 lbs (34.4 kg) |
| Package width | 63.8" (1620 mm) |
| Package depth | 7.05" (179 mm) |
| Package height | 39.8" (1011 mm) |
| Package weight | 93.5 lbs (42.4 kg) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cables included | USB Type-C, AC |
| Handheld remote control | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Bundled software | Basic annotation software: myViewBoard for Android Pro annotation software: myViewBoard for Windows (embedded in VPC) Wireless presentation: AirSync Device Management: Manager ViewSonic Launcher: Yes |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| Compliance certificates | EAC, BSMI, CB, Federal Communications Commission (FCC), cTUVus, WEEE, REACH |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Warranty period | 5 year(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: VS17223
Brand: ViewSonic
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Reference: WM85B FLIP PRO
Brand: Samsung
Reference: WM65B
Brand: Samsung
Reference: 321000853
Brand: Hikvision
Reference: WA75F
Brand: Samsung
Reference: 321000837
Brand: Hikvision
Brand: Philips
Brand: iiyama
Viewsonic IFP6541-1-1C, 65", 56.2 x 31.6" (1428.5 x 803.5 mm), 450 cd/m², 1.07 billion colors, 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD
check_circle
check_circle