3M PF240W9EM, 24", 16:9, Monitor, Frameless display privacy filter, Glossy / Matt, Anti-glare
| Maximum screen size | 24" |
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 21.3 x 11.9" (540 x 303 mm) |
| Display diagonal (metric) | 24" (60.9 cm) |
| Filter color | Black |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Product color | Black |
| Display filter features | Anti-glare |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Limits viewing angle | 60° |
| Easy to clean | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Country of origin | United States |
| Easy to apply | Yes |
| Durable screen protection | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | No |
| Installation type | Magnetic |
| Easy to remove | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Width | 21.3" (540 mm) |
| Height | 11.9" (303 mm) |
| Weight | 3.63 oz (103 g) |
| Package width | 17.6" (446 mm) |
| Package depth | 29.8" (757 mm) |
| Package height | 0.827" (21 mm) |
| Package weight | 3.06 lbs (1.39 kg) |
| Anti-reflective | Yes |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Pallet net height | 50.9" (129.4 cm) |
| Pallet net length | 64" (162.6 cm) |
| Pallet net width | 43" (109.2 cm) |
| Pallet net weight | 40.8 lbs (18.5 kg) |
| EUR-pallet weight | 726 lbs (329.3 kg) |
| Quantity per EUR-pallet | 180 pc(s) |
| Pallet width | 43" (109.2 cm) |
| Pallet length | 64" (162.6 cm) |
| Pallet height | 50.9" (129.4 cm) |
| Pallet weight | 726 lbs (329.3 kg) |
| Shipping (inner) case width | 18.1" (45.9 cm) |
| Shipping (inner) case length | 30.4" (77.2 cm) |
| Shipping (inner) case height | 5.12" (13 cm) |
| Shipping (inner) case weight | 16.8 lbs (7.62 kg) |
| Shipping (inner) case net weight | 18.1 oz (513 g) |
| Quantity per shipping (inner) case | 5 pc(s) |
| Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC) | 50076308415049 |
Data sheet
Specific References
Reference: K55253WW, THINKPAD X13
Brand: eSTUFF
Reference: IPADAIR11_2024
Brand: eSTUFF
Reference: PF15.6W, PF156W, PF15.6W9, PF15.6W9B, PF156W9B
Brand: eSTUFF
Reference: W128279167
Brand: 3M
Reference: W128781421
Brand: 3M
Reference: W128820010
Brand: 3M
3M PF240W9EM, 24", 16:9, Monitor, Frameless display privacy filter, Glossy / Matt, Anti-glare
check_circle
check_circle