3M BPNAP005, 16.2", 16:10, Laptop, Frameless display privacy filter, Glossy, Anti-glare, Anti-radiation, Anti-reflective
| Maximum screen size | 16.2" |
| Suitable for | Laptop |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 9.02 x 13.8" (229 x 351 mm) |
| Display diagonal (metric) | 16.2" (41.1 cm) |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Display filter features | Anti-glare, Anti-radiation, Anti-reflective |
| Display types supported | LCD/CRT |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Limits viewing angle | 60° |
| Easy to clean | Yes |
| Light transmission | 85% |
| Surface finish | Glossy |
| Screen format | Standard |
| Country of origin | United States |
| Easy to apply | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Installation type | Adhesive strip |
| Easy to remove | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple MacBook Pro 16in with Retina Display (2021) |
| Width (imperial) | 13.8" |
| Height (imperial) | 9" |
| Anti-reflective | Yes |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
Data sheet
Specific References
Reference: PF240W1EM, 98044300485
Brand: eSTUFF
Reference: SURFACE PRO 8, SURFACE PRO 9
Brand: eSTUFF
Reference: W128820008
Brand: 3M
Reference: PF14.0W, PF14.0W9, PF140W9B, BP140W9B, AU100AA, 0A61769, 9804405
Brand: eSTUFF
Reference: MACBOOK AIR 15,3
Brand: eSTUFF
Reference: PFTAP009, IPAD PRO 11_, IPAD AIR 5TH, IPAD AIR 6TH
Brand: eSTUFF
Reference: MACBOOK AIR 13,6_ _2022-2024
Brand: eSTUFF
Reference: TF160W1B, PRECISION 7670
Brand: eSTUFF
Reference: PF12.5W9, PF125W9B, 0A61770, 98044054439, ASF125W9EU, J6E64AA, 6
Brand: eSTUFF
Reference: MULTISYNC E558
Brand: eSTUFF
3M BPNAP005, 16.2", 16:10, Laptop, Frameless display privacy filter, Glossy, Anti-glare, Anti-radiation, Anti-reflective
check_circle
check_circle