DELL E Series E2720H, 27", 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 8 ms, Black
| Display diagonal | 27" |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 8 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display number of colors | 16.78 million colors |
| Backlight type | LED |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1600 x 900, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Pixel pitch | 0.0123 x 0.0123" (0.311 x 0.311 mm) |
| Pixel density | 81 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 84 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Viewable size, horizontal | 23.5" (59.8 cm) |
| Viewable size, vertical | 13.2" (33.6 cm) |
| Viewable size diagonal | 27" (68.6 cm) |
| Sync-on-green (SOG) | Yes |
| DDC/CI | Yes |
| Color gamut | 83% |
| Dell ComfortView technology | Yes |
| 3D | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Home |
| Product color | Black |
| Front bezel color | Black |
| Feet color | Black |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | No |
| Headphone out | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio input | No |
| HDCP | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Power consumption (typical) | 17.9 W |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Power consumption (max) | 26 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (PowerSave) | 13.22 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 1 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 344901 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 196850.4" (0 - 5000 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 480000" (0 - 12192 m) |
| Width (with stand) | 24.5" (621.5 mm) |
| Depth (with stand) | 6.89" (175 mm) |
| Height (with stand) | 18" (458.1 mm) |
| Weight (with stand) | 10 lbs (4.55 kg) |
| Width (without stand) | 24.5" (621.5 mm) |
| Depth (without stand) | 2.06" (52.3 mm) |
| Height (without stand) | 14.4" (366.1 mm) |
| Weight (without stand) | 9.92 lbs (4.5 kg) |
| Bezel width (side) | 0.465" (1.18 cm) |
| Bezel width (top) | 0.465" (1.18 cm) |
| Bezel width (bottom) | 0.717" (1.82 cm) |
| Package width | 4.92" (125 mm) |
| Package depth | 31.5" (800.1 mm) |
| Package height | 17.7" (450.1 mm) |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort |
| Manual | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | PVC |
| On/off switch | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | TCO |
| Dell Display Manager (DDM) compatibility | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
Data sheet
Specific References
Reference: W128564336
Brand: Samsung
Reference: W128924626
Brand: Samsung
Reference: W128338160
Brand: Lenovo
Reference: W128906882
Brand: HP
Reference: W128563791
Brand: Lenovo
Reference: W128906846
Brand: HP
Brand: Lenovo
Reference: W129019592
Brand: Samsung
Reference: W128229836
Brand: Philips
DELL E Series E2720H, 27", 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 8 ms, Black
check_circle
check_circle