CoreParts MBXPT-BA0029, Battery, Lithium-Ion (Li-Ion), 2000 Ah, 12 V, AEG, BLL12C, BS12C, BS12C2, BSS12C, BWS12, BWS12CBWS
| Product type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2000 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Brand compatibility | AEG |
| Compatible products | BLL12C, BS12C, BS12C2, BSS12C, BWS12, BWS12CBWS |
| Product color | Black |
| Battery capacity | 24 Wh |
| Battery capacity (max) | 2 Ah |
| Package width | 4.09" (104 mm) |
| Package depth | 3.23" (82 mm) |
| Package height | 4.45" (113 mm) |
| Package weight | 8.82 oz (250 g) |
| Width | 2.01" (51 mm) |
| Depth | 1.85" (47 mm) |
| Height | 3.31" (84 mm) |
| Weight | 6.35 oz (180 g) |
Data sheet
Specific References
Reference: 4.633-083.0
Brand: CoreParts
Reference: 2198323, 48-11-1815, 48-11-1815N, 48-11-1820, 48-11-1828, 48-11-
Brand: CoreParts
Reference: 757-01, 855-02, 855-45
Brand: CoreParts
Reference: VB0118
Brand: CoreParts
Reference: 2 607 336 077, 2 607 336 078, 2 607 336 150, 2 607 336 224, 2 60
Brand: CoreParts
Reference: DCB140, DCB140-XJ
Brand: CoreParts
Reference: PF 180_ 4.2
Brand: CoreParts
Reference: 1200 R, 1200R, 1200R 2013, 1200R 2014, 1200R 2015, 1200R 2016, 1
Brand: CoreParts
Reference: 48-11-2401, 48-11-2402, C12 B, C12 BX, M12
Brand: CoreParts
Reference: 008A231 8025-20
Brand: CoreParts
Reference: 194065-3, 194066-1, BL1415, BL1430, JT6226, LGG1230, LGG1430, MA
Brand: CoreParts
Reference: TL00000012
Brand: CoreParts
Reference: 2 607 001 380, 2 607 335 260, 2 607 335 271, 2 607 335 272, 2 60
Brand: CoreParts
Reference: 6,2727, 6,27271, 6,27273, 6,31858, 60005952, 631858000
Brand: CoreParts
Reference: 6,25475, 6,25476, 625476000, ME 1474, ME1474
Brand: CoreParts
Reference: EY9L10B, EZ9L10
Brand: CoreParts
CoreParts MBXPT-BA0029, Battery, Lithium-Ion (Li-Ion), 2000 Ah, 12 V, AEG, BLL12C, BS12C, BS12C2, BSS12C, BWS12, BWS12CBWS
check_circle
check_circle