CoreParts MBXPT-BA0268, Battery, Nickel-Metal Hydride (NiMH), 3 Ah, 18 V, Kress, 180 AFB
| Product type | Battery |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Battery capacity | 3 Ah |
| Battery voltage | 18 V |
| Brand compatibility | Kress |
| Compatible products | 180 AFB |
| Product color | Black |
| Battery capacity | 54 Wh |
| Battery capacity (max) | 3 Ah |
| Battery width | 3.35" (8.5 cm) |
| Battery depth | 2.48" (6.3 cm) |
| Battery height | 4.76" (12.1 cm) |
| Battery weight | 20.2 oz (574 g) |
| Package width | 6.77" (172 mm) |
| Package depth | 4.33" (110 mm) |
| Package height | 7.48" (190 mm) |
| Package weight | 26.8 oz (760 g) |
| Width | 3.35" (85 mm) |
| Depth | 2.48" (63 mm) |
| Height | 4.76" (121 mm) |
| Weight | 20.1 oz (570 g) |
Data sheet
Specific References
Reference: 2 607 336 077, 2 607 336 078, 2 607 336 150, 2 607 336 224, 2 60
Brand: CoreParts
Reference: 2198323, 48-11-1815, 48-11-1815N, 48-11-1820, 48-11-1828, 48-11-
Brand: CoreParts
Reference: DCB140, DCB140-XJ
Brand: CoreParts
Reference: 329369, 329370, 329371, 329389, 331065, BCL 1015, BCL 1030, BCL
Brand: CoreParts
Reference: 008A231 8025-20
Brand: CoreParts
Reference: EY9L10B, EZ9L10
Brand: CoreParts
Reference: 48-11-2401, 48-11-2402, C12 B, C12 BX, M12
Brand: CoreParts
Reference: DE0240, DE0240-XJ, DE0241, DE0243, DE0243-XJ, DW0240, DW0242
Brand: CoreParts
Reference: 1200 R, 1200R, 1200R 2013, 1200R 2014, 1200R 2015, 1200R 2016, 1
Brand: CoreParts
Reference: 2 607 335 264, 2 607 335 276, 2 607 335 465, 2 607 335 528, 2 60
Brand: CoreParts
Reference: WA3503, WA3509
Brand: CoreParts
Reference: 2 607 336 077, 2 607 336 078, 2 607 336 150, 2 607 336 224, 2 60
Brand: CoreParts
Reference: 2 607 336 863, 2 607 336 864
Brand: CoreParts
Reference: 6,25475, 6,25476, 625476000, ME 1474, ME1474
Brand: CoreParts
Reference: 2 607 001 380, 2 607 335 260, 2 607 335 271, 2 607 335 272, 2 60
Brand: CoreParts
Reference: 757-01, 855-02, 855-45
Brand: CoreParts
CoreParts MBXPT-BA0268, Battery, Nickel-Metal Hydride (NiMH), 3 Ah, 18 V, Kress, 180 AFB
check_circle
check_circle