Yealink USB2CAT5E-EXT, Network transmitter & receiver, 1574.8" (40 m), Cat5e, Black, 100 - 240 V, 48 V
| Type | Network transmitter & receiver |
| Maximum transfer distance | 1574.8" (40 m) |
| Cable types supported | Cat5e |
| RJ-45 ports quantity (transmitter) | 1 |
| RJ-45 ports quantity (receiver) | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Product color | Black |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| External power adapter | Yes |
| Output voltage | 48 V |
| Output current | 0.7 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating temperature (transmitter) | 0 - 40 °C |
| Operating temperature (receiver) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight | 12.7 oz (360 g) |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Package width | 4.69" (119 mm) |
| Package depth | 7.09" (180 mm) |
| Package height | 2.2" (56 mm) |
| Package weight | 14.5 oz (410 g) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Data sheet
Specific References
Brand: AMG
Yealink USB2CAT5E-EXT, Network transmitter & receiver, 1574.8" (40 m), Cat5e, Black, 100 - 240 V, 48 V
check_circle
check_circle