The Intel Xeon® Silver 4208 2.1GHz Eight Core Processor enhances the performance and the speed of your system. Additionally, the Virtualization Technology enables migration of more environments. It supports enhanced SpeedStep® technology that allows tradeoffs to be made between performance and power consumption.
Its Thermal Monitoring Technologies protect the processor package and the system from thermal failure through several thermal management features. The VT-x with Extended Page Tables (EPT) also known as Second Level Address Translation (SLAT), provides acceleration for memory intensive virtualized applications. Packed with more features, the Xeon Silver 4208 2.1GHz Eight Core Processor is the ideal choice for virtually all of your data demanding or standard enterprise infrastructure applications.
This product is compatible with the following systems:- PowerEdge R640
- PowerEdge R740
- PowerEdge R740XD
- PowerEdge C6420
- Precision Workstation 7820 Tower
- PowerEdge R440
- PowerEdge T640
- PowerEdge T440
- PowerEdge FC640
- PowerEdge M640
- PowerEdge M640 VRTX
- Precision Workstation R7920
- Precision Workstation 7920 Tower
- PowerEdge R540
- PowerEdge MX740c
- PowerEdge XR2
Spécifications
Autres caractéristiques
| Compatibilité | - PowerEdge C6420/- PowerEdge FC640/- PowerEdge M640/- PowerEdge M640 VRTX/- PowerEdge MX740C/- PowerEdge R440/- PowerEdge R540/- PowerEdge R640/- PowerEdge R740/- PowerEdge R740XD/- PowerEdge T440/- PowerEdge T640/- PowerEdge XR2 |
Caractéristiques
| Bit de verrouillage | Oui |
| Évolutivité | 2S |
| Les options intégrées disponibles | Non |
| Nombre maximum de voies PCI Express | 48 |
| Révision CEM PCI Express | 3.0 |
| Segment de marché | Server |
| Set d'instructions pris en charge | AVX-512 |
| Version des emplacements PCI Express | 3.0 |
Caractéristiques spéciales du processeur
| Intel® 64 | Oui |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Oui |
| Intel® Optane™ DC Persistent Memory Supported | Non |
| Intel® Speed Select technology - Profil de performances (Intel® SST-PP) | Non |
| Intel® TSX-NI | Oui |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Oui |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Oui |
| Intel® VT-x avec Extended Page Tables (EPT) | Oui |
| Nouvelles instructions Intel® AES (Intel® AES-NI) | Oui |
| Technologie 3.0 Intel® Turbo Boost Max | Non |
| Technologie de vitalisation d'Intel® (VT-x) | Oui |
| Technologie Intel® Hyper Threading (Intel® HT Technology) | Oui |
| Technologie Intel® Turbo Boost | 2.0 |
| Technologie Intel® Virtualization Technology pour les E/S dirigées (VT-d) | Oui |
| Technologie Speed Shift d'Intel® | Oui |
| Technologie SpeedStep évoluée d'Intel | Oui |
| Technologie Trusted Execution d'Intel® | Oui |
| Unités FMA (Fused Multiply-Add) AVX-512 | 1 |
Conditions environnementales
Détails techniques
| Date de lancement | Q2'19 |
| Etat | Launched |
| Nombre de liaisons UPI | 2 |
| Type de produit | Processor |
| Vitesse de mémoire (max) | 2400 MHz |
Graphique
| Adaptateur de carte graphique distinct | Non |
| Carte graphique intégrée | Non |
| Modèle d'adaptateur graphique distinct | Indisponible |
| Modèle d'adaptateur graphique inclus | Indisponible |
Mémoire
| Canaux de mémoire | Hexa-channel |
| ECC | Oui |
| Mémoire interne maximum prise en charge par le processeur | 1 |
| Types de mémoires pris en charge par le processeur | DDR4-SDRAM |
| Vitesses d'horloge de mémoire prises en charge par le processeur | 2400 MHz |
Poids et dimensions
| Taille de l'emballage du processeur | 76.0 x 56.5 mm |
Processeur
| composant pour | Serveur/Station de travail |
| Enveloppe thermique (TDP, Thermal Design Power) | 85 W |
| Fréquence de base du processeur | 2,1 GHz |
| Fréquence du processeur Turbo | 3,2 GHz |
| Génération de processeurs | Intel® Xeon® Scalable de 2nd génération |
| ID ARK du processeur | 193390 |
| Lithographie du processeur | 14 nm |
| Mémoire cache du processeur | 11 Mo |
| Modèle de processeur | 4208 |
| Modes de fonctionnement du processeur | 64-bit |
| Nom de code du processeur | Cascade Lake |
| Nombre de threads du processeur | 16 |
| Socket de processeur (réceptable de processeur) | LGA 3647 (Socket P) |
Vendor information