| Embedded options available | No |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Market segment | Server |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| PCI Express CEM revision | 3.0 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Scalability | 2S |
| Supported instruction sets | AVX-512 |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| ECC | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 1 |
| Memory channels | Hexa-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Tcase | 78 °C |
| Compatibility | - PowerEdge C6420/- PowerEdge FC640/- PowerEdge M640/- PowerEdge M640 VRTX/- PowerEdge MX740C/- PowerEdge R440/- PowerEdge R540/- PowerEdge R640/- PowerEdge R740/- PowerEdge R740XD/- PowerEdge T440/- PowerEdge T640/- PowerEdge XR2 |
| Component for | Server/workstation |
| Processor ARK ID | 193390 |
| Processor base frequency | 2.1 GHz |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Processor cache | 11 MB |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Processor generation | 2nd Generation Intel® Xeon® Scalable |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | 4208 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Processor threads | 16 |
| Thermal Design Power (TDP) | 85 W |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 1 |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® Optane™ DC Persistent Memory Supported | No |
| Intel® Speed Select technology - Performance Profile (Intel® SST-PP) | No |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Launch date | Q2'19 |
| Memory speed (max) | 2400 MHz |
| Number of UPI links | 2 |
| Product type | Processor |
| Status | Launched |
| Brand Name | Dell |
| Warranty | 1 |
| Processor package size | 76.0 x 56.5 mm |
Data sheet
Specific References
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 762451-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: CM8064401609728-RFB
Brand: Intel
Reference: W125912788
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Hewlett Packard Enterprise
check_circle
check_circle