BRS1D300080
  • BRS1D300080
BRS1D300080
Brother
CHF167.1
Tax included
CHF154.6 Tax excluded
Delivery in 4-5 days
Quantity
In stock
2 Items
Description
This high capacity standard resin ribbon has been developed to meet your professional label printing needs. For use in retail, healthcare and logistics, you can use these 80mm wide ribbons for barcode printing and a variety of other applications. Resin thermal transfer ribbons provide durable, high quality prints and are best suited to film-type material labels. The BRS-1D300-080 resin ribbons are used in conjunction with compatible label rolls in your thermal transfer label printer.
Brother BRS-1D300-080. Compatibility: TD-4420TN, TD-4520TN, TD-4650TNWB, TD-4650TNWBR, TD-4750TNWB, TD-4750TNWBR, Printing colors: Black, Print technology: Thermal transfer. Width: 2.36" (60 mm), Depth: 2.36" (60 mm), Height: 3.15" (80 mm). Package weight: 6.48 lbs (2.94 kg), Quantity per pack: 1 pc(s). Quantity per pallet: 1248 pc(s), Pallet weight: 718.5 lbs (325.9 kg), Pallet height: 4.53" (11.5 cm)