Based on a stylish and ultra-compact design, and with a host of advanced features, the TM-m30III is a perfect combination of mobility, connectivity, reliability and ease-of-use. Providing cost-effective and reliable receipt printing in any environment where space is an issue, it’s designed to meet the needs of a wide range of growing businesses.
Space-efficient , robust and reliableWith an all-new, highly compact, super-sleek design, which reflects today’s demand for a clean and modern aesthetic, the TM-m30III is also robust and reliable, with a range of connectivity options.
Easy connectivity and increased power deliveryIncluding a USB Type-C PD (Power Delivery) tablet port, now able to supply up to 18W of power to the connected device, the TM-m30III works with most smart devices, and also offers 20Mbps network tethering, which allows the wired network connection to the printer to be shared. A Wi-Fi and Bluetooth option is also available (See TM-m30III Wireless version).
Built for tough environmentsOffering protection against the harmful ingress of liquids to IPX2 standards, the TM-m30III has also been designed with easy cleaning in mind, and is externally treated with an ISO22196-certified antibacterial material, making it ideal for challenging environments such as kitchens.
Easy, reliable code scanningThe TM-m30III includes superior de-curl functionality, able to produce flattened receipts with no reduction in print speed. This is particularly useful in applications where code-scanning is important, such as event ticketing, or for producing documents that require a signature.
Boosts speed and efficiencyOffering reliable paper roll near-end detection, which operates with the printer oriented for either front or top paper exit positions, the TM-m30III is ideal for semi-attended applications, such as kiosks or self-checkout, where prompt paper replacement avoids unnecessary downtime.
Easy set-up, excellent supportThe printer is supplied with a “quick start” sheet that offers a simple and effective setup guide, while scannable QR-codes link to videos that cover all processes, from unpacking to power on, as well as basic configuration tasks. Expert Epson support is available for iOS, Android and Windows.
Epson TM-m30III. Print technology: Thermal, Type: POS printer, Maximum resolution: 203 x 203 DPI. Printing media thickness: 80 µm, Maximum roll diameter: 3.27" (8.3 cm), Supported paper width: 58, 80 mm. Connectivity technology: Wired. Ethernet LAN data rates: 100,10 Mbit/s. Built-in barcodes: Code 39, Code 93, Data Matrix, GS1-128, ITF, ITF-14, ITF-25, Macro PDF417, MaxiCode, PDF417,..., Sound pressure level (printing): 53 dB, Mean time between failures (MTBF): 360000 h
| Print technology | Thermal |
| Type | POS printer |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 300 mm/sec |
| Printing media thickness | 80 µm |
| Maximum roll diameter | 3.27" (8.3 cm) |
| Supported paper width | 58, 80 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,10 Mbit/s |
| Built-in barcodes | Code 39, Code 93, Data Matrix, GS1-128, ITF, ITF-14, ITF-25, Macro PDF417, MaxiCode, PDF417, MicroPDF417, UPC-A, UPC-E |
| Sound pressure level (printing) | 53 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 360000 h |
| Cutter | Yes |
| Autocutter durability | 2200000 million cuts |
| Print head life | 150 km |
| Mounting position | Horizontal/Vertical |
| Wall mountable | Yes |
| Receive buffer | 4 KB |
| Printer receipt unit life | 65000000 lines |
| Certification | CE marking |
| Product color | White |
| Power source type | AC |
| Power consumption (printing) | 1 W |
| AC input voltage | 100 - 230 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Width | 5" (127 mm) |
| Depth | 5" (127 mm) |
| Height | 5.12" (130 mm) |
| Weight | 2.87 lbs (1.3 kg) |