Lanview MO-10051H, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LC, 21653.5" (550 m), 850 nm
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 21653.5" (550 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Stainless steel |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Extreme Networks |
| Compatible products | 10051H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.866" (22 mm) |
| Depth | 2.36" (60 mm) |
| Height | 0.63" (16 mm) |
| Weight | 1.06 oz (30 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: TL-SM5110-SR
Brand: Lanview
Reference: PAN-SFP-ZX
Brand: Lanview
Reference: EX-SFP-FE20K-T13R15
Brand: Lanview
Reference: JD493A
Brand: Lanview
Reference: MGBLX1
Brand: Lanview
Reference: MC2210411-SR4
Brand: Lanview
Reference: SFP-100-LC-MM
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Lanview MO-10051H, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, LC, 21653.5" (550 m), 850 nm
check_circle
check_circle