Lanview MO-QSFP-100G-FR-S, Fiber optic, 100000 Mbit/s, QSFP28, MTP/MPO, FR, 78740.2" (2000 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP28 |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Fiber optic connector | MTP/MPO |
| SFP transceiver standard | FR |
| Maximum transfer distance | 78740.2" (2000 m) |
| Wavelength | 1310 nm |
| Tx power (min) | -2.4 dBmW |
| Tx power (max) | 4 dBmW |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Silver |
| Form factor | QSFP28 |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Cisco |
| Compatible products | QSFP-100G-FR-S |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight | 1.06 oz (30 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 6.38" (162 mm) |
| Package depth | 3.19" (81 mm) |
| Package height | 1.02" (26 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: MS100200D
Brand: Lanview
Brand: Advantech
Reference: 407-BBOZ
Brand: Lanview
Reference: MMA2P00-AS, MMA2P00-ASHT
Brand: Lanview
Reference: J4860A, J4860B, J4860C, J4860CR, J4860D, JD063B
Brand: Lanview
Reference: 10G-SFPP-SR
Brand: Lanview
Reference: AT-QSFPER4
Brand: Lanview
Brand: D-Link
Reference: MGBIC-02
Brand: Lanview
Lanview MO-QSFP-100G-FR-S, Fiber optic, 100000 Mbit/s, QSFP28, MTP/MPO, FR, 78740.2" (2000 m)
check_circle
check_circle