Allied Telesis B-AT-SPFX/2-90, Fiber optic, 100 Mbit/s, SFP, LC, 78740.2" (2000 m), 1310 nm
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 78740.2" (2000 m) |
| Tx wavelength (max) | 1310 nm |
| Rx wavelength (max) | 1310 nm |
| Link budget | 11 dB |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Fiber ethernet cabling technology | 100BASE |
| Duplex system | Full |
| Product color | Metallic |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Transmit power range | -20 - -14 dBmW |
| RX sensitivity | -31 dB |
Data sheet
Specific References
Reference: 10G-SFPP-LRM
Brand: Lanview
Reference: TEG-10GBSR
Brand: Lanview
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Ubiquiti
Reference: 10G-SFPP-BXD-S
Brand: Lanview
Reference: 10-2666-01
Brand: Lanview
Reference: GLC-LH-SM, GLC-LH-SM_, MGBLH1S
Brand: Lanview
Reference: J9151A, J9151D, J9151E
Brand: Lanview
Reference: GLC-BX10-U
Brand: Lanview
Allied Telesis B-AT-SPFX/2-90, Fiber optic, 100 Mbit/s, SFP, LC, 78740.2" (2000 m), 1310 nm
check_circle
check_circle