Lanview MO-02311BJJ, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LR, 393700.8" (10000 m), 1310 nm
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| SFP transceiver standard | LR |
| Maximum transfer distance | 393700.8" (10000 m) |
| Wavelength | 1310 nm |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE |
| Product color | Metallic |
| Form factor | SFP+ |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | Huawei |
| Compatible products | 02311BJJ |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA, RoHS |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 0.472" (12 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 0.882 oz (25 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.27 oz (36 g) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: 407-BBOP, 7002X
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-LRM, SFP-10G-LRM_, MA-SFP-10GB-LRM
Brand: Lanview
Brand: Omada
Reference: AT-SP10SR_I, SP10SR
Brand: Lanview
Reference: MGBIC-LC03
Brand: Lanview
Reference: SFP-FE20KT15R13
Brand: Lanview
Reference: 720193-B21-RFB
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: MGBIC-LC01
Brand: Lanview
Lanview MO-02311BJJ, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LR, 393700.8" (10000 m), 1310 nm
check_circle
check_circle