Lanview MO-SFP+2200, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, LR, 393700.8" (10000 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | LR |
| Maximum transfer distance | 393700.8" (10000 m) |
| Wavelength | 1310 nm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Aluminum |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.787" (20 mm) |
| Depth | 2.36" (60 mm) |
| Height | 0.551" (14 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 0.705 oz (20 g) |
| Warranty period | 3 year(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: SFP-10G-LRM
Brand: Lanview
Reference: 02311GBW
Brand: Lanview
Reference: EXTREME NETWORKS AA1419069-E6
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Reference: 81Y1622
Brand: Lanview
Reference: JNP-SFP-10G-BX10U
Brand: Lanview
Reference: SFP-LX-20-D
Brand: Lanview
Reference: SFP-OC48-LR1
Brand: Lanview
Lanview MO-SFP+2200, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, LR, 393700.8" (10000 m)
check_circle
check_circle