Allied Telesis SP10BD10/I-12, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 393700.8" (10000 m), 1330 nm
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 393700.8" (10000 m) |
| Wavelength | 1330 nm |
| Tx power (min) | -6 dBmW |
| Tx power (max) | -1 dBmW |
| Link budget | 8 dB |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Silver |
| Housing material | Metal |
| Hot-swap | Yes |
| Power consumption (typical) | 1 W |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| RX sensitivity | -14 dB |
Data sheet
Specific References
Reference: AT-SPTX
Brand: Lanview
Reference: QK725A-RFB
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Lanview
Reference: JD118B
Brand: Lanview
Reference: SFP-BX-D-3KM
Brand: Lanview
Reference: E1MG-LX-OM
Brand: Lanview
Reference: FTLF8524P2BNV
Brand: Lanview
Reference: 728987-B21-HIGH-RFB
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: QSFP-4X10G-AOC15M
Brand: Lanview
Allied Telesis SP10BD10/I-12, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 393700.8" (10000 m), 1330 nm
check_circle
check_circle