Lanview MO-RUC-E1MG-SX-OM, Fiber optic, 1250 Mbit/s, SFP, LC, SX, 21653.5" (550 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | SX |
| Maximum transfer distance | 21653.5" (550 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Duplex system | Full |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Silver |
| Housing material | Metal |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Ruckus Wireless |
| Compatible products | Ruckus E1MG-SX-OM |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.551" (14 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 1.06 oz (30 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
Data sheet
Specific References
Reference: JD091A
Brand: Lanview
Reference: AT-SP10SR_I, SP10SR
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Reference: 0231A563
Brand: Lanview
Reference: GLC-FE-100BX-D
Brand: Lanview
Reference: SFP-GE-L, SFP-GE-, GLC-LH-SMD, OPTOKON S125-F31-LP-LX-D-CI, GLC-
Brand: Lanview
Reference: MGB-TLA10
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-LRM, SFP-10G-LRM_, MA-SFP-10GB-LRM
Brand: Lanview
Reference: JD118B
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: J9150A, JD092B, JL437A, J9150D, J9150D-ST, R9D18A
Brand: Lanview
Reference: TL-SM321B-2
Brand: Lanview
Reference: DEM-211
Brand: Lanview
Lanview MO-RUC-E1MG-SX-OM, Fiber optic, 1250 Mbit/s, SFP, LC, SX, 21653.5" (550 m)
check_circle
check_circle