Lanview MO-ENT-10GB-LR-SFPP, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 9/125 µm, LR
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| SFP transceiver standard | LR |
| Maximum transfer distance | 393700.8" (10000 m) |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Stainless steel |
| Form factor | SFP+ |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Compatible products | Enterarsys 10GB-LR-SFPP |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.528" (13.4 mm) |
| Depth | 2.22" (56.5 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 0.353 oz (10 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 4.21" (107 mm) |
| Package depth | 2.52" (64 mm) |
| Package height | 0.945" (24 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
Data sheet
Specific References
Brand: Lanview
Brand: Intellinet
Reference: MTB-LA20
Brand: Lanview
Reference: 00FE333
Brand: Lanview
Reference: MS100200D
Brand: Lanview
Reference: MFM1T02A-SR
Brand: Lanview
Reference: JD090A
Brand: Lanview
Reference: FG-TRAN-SX, FN-TRAN-SX, FR-TRAN-SX
Brand: Lanview
Reference: FTLF8519P2BNL
Brand: Lanview
Reference: FTLF8528P2BCV
Brand: Lanview
Lanview MO-ENT-10GB-LR-SFPP, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 9/125 µm, LR
check_circle
check_circle