| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | LRM |
| Maximum transfer distance | 8661.4" (220 m) |
| Wavelength | 1310 nm |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Duplex system | Full |
| Product color | Silver |
| Form factor | SFP+ |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | HP |
| Compatible products | HPE ProCurve J9152A |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 0.528" (13.4 mm) |
| Depth | 2.22" (56.5 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 4.17" (106 mm) |
| Package depth | 2.64" (67 mm) |
| Package height | 0.945" (24 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Brand: D-Link
Reference: SFP10G-SR-ZZ0101F
Brand: Lanview
Reference: JD092BJD092596159
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: OSX040N01
Brand: Lanview
Reference: SFP-10_25G-LR-S
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-BXD-I
Brand: Lanview
Reference: SFPGE-19
Brand: Lanview
Lanview MO-J9152A, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, LRM, 8661.4" (220 m)
check_circle
check_circle