Lanview MO-10309, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 1574803.1" (40000 m), 1550 nm
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 1574803.1" (40000 m) |
| Wavelength | 1550 nm |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE |
| Duplex system | Full |
| Product color | Silver |
| Form factor | SFP+ |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Extreme Networks |
| Compatible products | 10309 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 0.63" (16 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.787" (20 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: PAN-SFP-SX-I
Brand: Lanview
Reference: MGBIC-08
Brand: Lanview
Reference: SRX-XFP-10GE-ER
Brand: Lanview
Reference: JD118B
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 02315233
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Reference: SFP-1GLXLC
Brand: Lanview
Reference: SFP-OC48-LR2
Brand: Lanview
Reference: A7446A381730-001405287-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: QSFP-40G-SR4-S
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Lanview MO-10309, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 1574803.1" (40000 m), 1550 nm
check_circle
check_circle