| Brand compatibility | Ruckus Wireless |
| Certification | MSA |
| Compatible products | Ruckus E40G-QSFP-ER4 |
| Easy to install | Yes |
| Form factor | QSFP+ |
| Plug and Play | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0-70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Cabling technology | 40GBASE-ER4 |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Duplex system | Half |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Fiber optic connector | QSFP+ |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 40000 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Wavelength | 1310 nm |
| Brand Name | Lanview |
| Warranty | 3 |
Data sheet
Specific References
Reference: PAN-SFP-SX
Brand: Lanview
Reference: AT-QSFPER4
Brand: Lanview
Reference: SFP-1G-BX-SC-U
Brand: Lanview
Reference: FG-TRAN-SFP_LR, FN-TRAN-SFP_LR
Brand: Lanview
Brand: Omada
Brand: Cisco
check_circle
check_circle