| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| CAS latency | 11 |
| Component for | PC/Server |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR3 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Memory ranking | 1 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 95 °C |
| Brand Name | Hewlett Packard Enterprise |
| Warranty | 3 |
Data sheet
Specific References
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 309522-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: W125858517
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 715275-001, 708643-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 1XD84AA
Brand: CoreParts
Reference: 691740-001
Brand: HP
Reference: W128924307
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 416474-001-RFB
Brand: CoreParts
Reference: 99108866
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 627812-B21,632204-001-MOQ-20, 590707
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: A6994464, 0A6994464-RFB
Brand: Dell
Reference: 44T1486
Brand: CoreParts
check_circle
check_circle