| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| CAS latency | 11 |
| Component for | PC/Server |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR3 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory ranking | 4 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 95 °C |
| Brand Name | HP |
| Warranty | 1 |
Data sheet
Specific References
Reference: FRU5M30V06818
Brand: Lenovo
Reference: 715282-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 99107008
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 684031-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 5M30V06802, 6VDX7, KRVFX, L46598-002
Brand: CoreParts
Reference: 0MTA18ASF2G72AZ-2G3B1-RFB
Brand: Dell
Reference: RP001225393
Brand: CoreParts
Reference: MMG1101_1024, KFJ9900_1G, S26361-F4401-L1
Brand: CoreParts
Reference: MMI9852_4GB, KTM-SX3138_4G, 44T1597, 44T1599, FRU 82Y6440
Brand: CoreParts
Reference: 0SNPKRVFXC_8G
Brand: DELL
check_circle
check_circle