| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| CAS latency | 11 |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR3 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Memory ranking | 2 |
| Memory type | PC3-12800 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 95 °C |
| Brand Name | Hewlett Packard Enterprise |
| Warranty | 1 |
Data sheet
Specific References
Reference: 647899-B21, 664691-001, 997668, 529231
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 99001549
Brand: HP
Reference: 491503-061
Brand: CoreParts
Brand: Hynix
Reference: 536890-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 397415-B21416473-001EM162AAKTH-X
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: KCP424NS6_4
Brand: CoreParts
Reference: 397415-B21B
Brand: Hewlett Packard Enterprise
check_circle
check_circle