Kingston Technology ValueRAM , 16 GB, 1 x 16 GB, DDR5, 262-pin SO-DIMM
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| ECC | No |
| On-Die ECC | Yes |
| CAS latency | 46 |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory ranking | 1 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Module configuration | 2048M x 64 |
| SPD profile | Yes |
| Lead plating | Gold |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 2.74" (69.6 mm) |
| Height | 1.18" (30 mm) |
| Doesn't contain | Halogen |
Data sheet
Specific References
Reference: 715274-001, 708641-B21, 590032
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 397415-B21B
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: KTH-PL426D8_16G, KTL-TS426D8_16G, MTA18ASF2G72PDZ-2G6J1, S26361-
Brand: CoreParts
Reference: JK002
Brand: CoreParts
Reference: 726722-B21, 589991
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 866687
Brand: Samsung
Reference: KTL-TS316S_8G
Brand: CoreParts
Kingston Technology ValueRAM , 16 GB, 1 x 16 GB, DDR5, 262-pin SO-DIMM
check_circle
check_circle