ST12000NT001
  • ST12000NT001
ST12000NT001
Seagate
Seagate IronWolf Pro ST12000NT001, 12 TB, 7200 RPM, 256 MB, 3.5", Serial ATA III
CHF494.9
Tax included
CHF457.8 Tax excluded
Delivery in 4-5 days
Quantity
In stock
241 Items
Description
Seagate IronWolf Pro ST12000NT001. HDD capacity: 12 TB, HDD speed: 7200 RPM, Storage drive buffer size: 256 MB, HDD size: 3.5", Interface: Serial ATA III
HDD capacity12 TB
HDD speed7200 RPM
HDD size3.5"
InterfaceSerial ATA III
TypeHDD
Component forNAS
Storage drive buffer size256 MB
HDD interface transfer rate6 Gbit/s
HDD sustained transfer rate270 MiB/s
Uncorrectable Bit Error Rate (UBER)< 1 per 10^15 bits read
Rotational Vibration (RV) sensorsYes
Workload rate limit550 TB/year
Noise level (idle)20 dB
Mean time between failures (MTBF)2500000 h
Power consumption (typical)7.8 W
Power consumption (standby)1 W
Power consumption (off)1 W
Power consumption (idle)5 W
Operating voltage5 / 12 V
Start-up current2 A
Operating temperature (T-T)0 - 65 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Non-operating vibration2.27 G
Operating shock50 G
Non-operating shock200 G
Width4.01" (101.8 mm)
Height1.03" (26.1 mm)
Depth5.79" (147 mm)
Weight23.6 oz (670 g)
Product Details
241 Items
New
Data sheet
Type
HDD
Interface
Serial ATA III
Component for
NAS
Weight
23.6 oz (670 g)
HDD capacity
12 TB
HDD speed
7200 RPM
HDD size
3.5"
HDD interface transfer rate
6 Gbit/s
Operating voltage
5 / 12 V
Width
4.01" (101.8 mm)
Height
1.03" (26.1 mm)
Depth
5.79" (147 mm)
Operating temperature (T-T)
0 - 65 °C
Storage temperature (T-T)
-40 - 70 °C
Power consumption (standby)
1 W
Power consumption (off)
1 W
Power consumption (typical)
7.8 W
Mean time between failures (MTBF)
2500000 h
Operating shock
50 G
Storage drive buffer size
256 MB
Non-operating vibration
2.27 G
Non-operating shock
200 G
HDD sustained transfer rate
270 MiB/s
Power consumption (idle)
5 W
Start-up current
2 A