| Product color | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable length | 48" (1.22 m) |
| Input current | 16 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 590551.2" (0 - 15000 m) |
| Weight | 3.62 lbs (1.64 kg) |
| Package width | 2.76" (70 mm) |
| Package height | 11.8" (300 mm) |
| Package weight | 3.62 lbs (1.64 kg) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 515.93 |
| Dimensions (WxDxH) | 2.76 x 2.76 x 11.8" (70 x 70 x 300 mm) |
Data sheet
Specific References
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: 837636
Brand: HP
Reference: 6003-0940, AK-440109-018-S, PXT101EUR, KALTKABEL
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: DEL-113A
Brand: MicroConnect
APC AP8714S, 48" (1.22 m), 16 A
check_circle
check_circle