Microconnect DP-MFG-300, 118.1" (3 m), DisplayPort, DisplayPort, Male, Female, 2560 x 1600 pixels
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Product color | Black |
| Connector contacts plating | Gold |
| DisplayPort version | 1.1a |
| HDCP | Yes |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| 3D | Yes |
| Latching connectors | Yes |
| Cable material | Copper |
| Number of shielding layers | 3 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 21.6 Gbit/s |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cable diameter | 0.354" (9 mm) |
| Weight | 5.29 oz (150 g) |
| Package width | 6.65" (169 mm) |
| Package depth | 6.3" (160 mm) |
| Package height | 2.56" (65 mm) |
| Package weight | 11.8 oz (334 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: DP8K-1010-LSZH, DP8K-1010, DP-MMG-100V1.4
Brand: MicroConnect
Reference: MDP-DP1, MDP-DP, IC-84508, 84508, MDPDP
Brand: MicroConnect
Reference: DP8K-1030-LSZH, DP8K-1030, DP-MMG-300V1.4
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: DP-1010D, DP-1010, AK-340100-010-S, DP-MMG-100
Brand: MicroConnect
Reference: DP-1015D, 9E79-1-1.8M-ZK
Brand: MicroConnect
Reference: DP-1106
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: DP-1010D, DP-1010, AK-340100-010-S, DP-MMG-100
Brand: MicroConnect
Reference: DP-1131
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Microconnect DP-MFG-300, 118.1" (3 m), DisplayPort, DisplayPort, Male, Female, 2560 x 1600 pixels
check_circle
check_circle