DELL P Series P1917S, 19", 1280 x 1024 pixels, SXGA, LCD, 6 ms, Black
| Display diagonal | 19" |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Display technology | LCD |
| Touchscreen | No |
| HD type | SXGA |
| Panel type | IPS |
| Response time | 6 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display number of colors | 16.78 million colors |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Display surface | Matt |
| Anti-glare screen | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 1024 (SXGA) |
| Supported video modes | 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Contrast ratio (dynamic) | 4000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.0115 x 0.0115" (0.293 x 0.293 mm) |
| Pixel density | 86 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Vertical scan range | 56 - 76 Hz |
| Viewable size, horizontal | 14.8" (37.5 cm) |
| Viewable size, vertical | 11.8" (30 cm) |
| Viewable size diagonal | 18.9" (48 cm) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | No |
| Color gamut | 84% |
| 3D | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Business |
| Product color | Black |
| Front bezel color | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Wi-Fi | No |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Adjustable height (max) | 5.12" (13 cm) |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 - 90° |
| Swiveling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Plug and Play | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 11 kWh |
| Power consumption (typical) | 11 W |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Power consumption (max) | 35 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (PowerSave) | 13 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 1.5 A |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 344219 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 196850.4" (0 - 5000 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 480000" (0 - 12192 m) |
| Width (with stand) | 16" (405.6 mm) |
| Depth (with stand) | 7.09" (180 mm) |
| Height (with stand) | 19.7" (499.3 mm) |
| Weight (with stand) | 10.4 lbs (4.7 kg) |
| Width (without stand) | 16" (405.6 mm) |
| Depth (without stand) | 1.98" (50.3 mm) |
| Height (without stand) | 13.2" (334.3 mm) |
| Weight (without stand) | 5.73 lbs (2.6 kg) |
| Bezel width (side) | 0.606" (1.54 cm) |
| Bezel width (top) | 0.665" (1.69 cm) |
| Bezel width (bottom) | 0.693" (1.76 cm) |
| Package width | 15.3" (389.9 mm) |
| Package depth | 17.8" (452.1 mm) |
| Package height | 6.61" (167.9 mm) |
| Package weight | 14.6 lbs (6.61 kg) |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, USB, VGA |
| Quick start guide | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| On/off switch | Yes |
| Compliance industry standards | TCO |
| Certification | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
Data sheet
Specific References
Reference: 0DELL-P2423D, 99113567
Brand: Dell
Reference: W129019592
Brand: Samsung
Reference: W128821855
Brand: HP
Reference: W128563064
Brand: HP
Reference: W128905538
Brand: HP
Reference: W128561942
Brand: HP
DELL P Series P1917S, 19", 1280 x 1024 pixels, SXGA, LCD, 6 ms, Black
check_circle
check_circle