| Type | Battery |
| Brand compatibility | DELL |
| Compatibility | Latitude 7490 |
| Battery technology | Lithium |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Weight | 10.6 oz (300 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 11.9" (303 mm) |
| Package depth | 5.08" (129 mm) |
| Package height | 1.85" (47 mm) |
| Package weight | 11.3 oz (320 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84732990 |
Data sheet
Specific References
Reference: 854047-1C1, 854047-271, 854108-006, 854108-850, 854108-850-RFB
Brand: CoreParts
Reference: FPCBP530, FPB0337S, FPCBP528, FMVNBP245, CP721833-01, CP734929-0
Brand: CoreParts
Reference: 5B10X63136, 5B10X63141, L19D4PG2, LVF514NB
Brand: CoreParts
Reference: FRU5B11H56339
Brand: Lenovo
Reference: 0B200-02650100, C31N1703
Brand: CoreParts
Reference: 45N1164, 45N1166, 45N1167
Brand: CoreParts
Reference: 45N1151, 45N1153, 45N1779
Brand: CoreParts
Reference: 0DELL-401D9
Brand: DELL
DELL V4940, Battery, DELL, Latitude 7490
check_circle
check_circle