DELL 3VC9Y, Battery, DELL, Latitude 5590/5490
| Type | Battery |
| Brand compatibility | DELL |
| Compatibility | Latitude 5590/5490 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Weight | 10.6 oz (300 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 15.6" (395 mm) |
| Package depth | 6.81" (173 mm) |
| Package height | 2.83" (72 mm) |
| Package weight | 14.8 oz (420 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84732990 |
Data sheet
Specific References
Reference: 0B200-03680300, C31N1912, 0B200-03680200, DGFTB B31N1912
Brand: CoreParts
Reference: 851477-421, 851477-541, 851477-831, 851477-832, 851610-850, 8516
Brand: CoreParts
Brand: Asus
Reference: WP03XL, HSTNN-LB8W, HSTNN-OB2J, M64305-421, M73468-005
Brand: CoreParts
Reference: 45N1701, 45N1702, 45N1703, 00HW002, 00HW003, FRU00HW002
Brand: CoreParts
DELL 3VC9Y, Battery, DELL, Latitude 5590/5490
check_circle
check_circle