Wall charger CU35CCThis is your chance to experience the future of fast charging: our CNS-CUW35CC Dual Port. This compact yet very powerful adapter delivers an impressive 35 watts of power through two USB-C ports. As a result, you can charge your power-hungry devices, such as laptops, tablets, and smartphones at lightning-fast speeds. Feel free to connect two compatible devices simultaneously and enjoy rapid charging for both. The PowerHub 35W Dual Port supports PPS (Programmable Power Supply) technology, ensuring optimal charging efficiency for a wide range of devices.
- Power 35W with 2 USB-C
- Fast charging
- Compact Design
- Over-voltage, overheating, overcurrent and short circuit protection
- Input: AC100-240V 50/60Hz 1A Max
- Output C1/C2: DC 5V/3A 9V/3A 12V/2.92A 15V/2.33A 20V/1.75A (35W ) PPS: 3.3-11V/3A
- Output C1+C2: 35W Max
- Compliant with CE, RoHs & ERP
Specifications
Certificates
| Compliance certificates | CE/RoHS |
Design
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | White |
Packaging content
Performance
| Charger compatibility | Laptop/Smartphone/Tablet |
| Charger type | Indoor |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | GaN |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Power protection features | Over current/Over voltage/Overheating/Short circuit |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Wireless charging | Yes |
Power
| Input current | 1 A |
| Input frequency | 50-60 Hz |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Maximum power | 35 W |
| Output current (12V) | 2.92 A |
| Output current (15V) | 2.33 A |
| Output current (20V) | 1.75 A |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Port 1 output power | 35 W |
| Port 2 output power | 35 W |