| Certification | TÜV/GS, CE |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Copier resize | 25 - 400 % |
| Copy programming function | Yes |
| Copy speed (black, normal quality, A3) | 17 cpm |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 32 cpm |
| Copying | Mono copying |
| Duplex copying | Yes |
| Duplex copying mode | Auto |
| ID-card copy function | Yes |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum number of copies | 999 copie |
| N-in-1 copy function | Yes |
| N-in-1 copy function (N=) | 2/4 |
| Time to first copy (black, normal) | 5.2 s |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display | TFT |
| Display diagonal | 7 " |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black/White |
| Touchscreen | Yes |
| Duplex faxing | Yes |
| Fax coding methods | JBIG/MH/MMR/MR |
| Fax memory | 700 pagine |
| Fax resolution (black) | 400 x 400 DPI |
| Fax transmission speed | 3 sec/pagina |
| Faxing | No |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Digital sender | Yes |
| Duplex functions | Copy/Fax/Print/Scan |
| Maximum duty cycle | 100000 pagine per mese |
| Number of print cartridges | 1 |
| Number of printer fonts | 101 |
| Optional functions | Fax |
| Page description languages | Microsoft XPS/OpenXPS/PCL 5e/PCL 6/PCL XL/PostScript 3 |
| Printing colours | Black |
| Recommended duty cycle | 5000 - 10000 pagine per mese |
| Replacement cartridges | TK-6115 (15.000 pagina's) |
| Stapling capacity | 50 fogli |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 fogli |
| Maximum input capacity | 1600 fogli |
| Maximum number of input trays | 3 |
| Maximum output capacity | 300 fogli |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 fogli |
| Paper input type | Cassette/Paper tray |
| Total input capacity | 500 fogli |
| Total number of input trays | 1 |
| Total output capacity | 300 fogli |
| Bluetooth | No |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint/Google Cloud Print/Kyocera Mobile Print/Mopria Print Service |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi | No |
| Non-operating altitude | 0.6 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 3500 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Cables included | AC |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Imaging unit included | Yes |
| Included cartridge capacity (black) | 3000 pagine |
| Power cord included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 45 - 160 g/m² |
| Custom media length | 148 - 432 mm |
| Custom media width | 98 - 297 mm |
| Duplex media weight | 60 - 163 g/m² |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3/A4/A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum print size | 297 x 432 mm |
| Media thickness (min) | 0.11 mm |
| Multi-purpose tray media types | Legal/Letter/Plain paper |
| Multi-Purpose Tray media weight | 45 - 256 g/m² |
| Non-ISO print media sizes | Folio/Ledger (media size)/Letter |
| Paper tray media types | Plain paper |
| Paper tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Built-in processor | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Internal memory | 1000 MB |
| Maximum internal memory | 3000 MB |
| Processor cores | 2 |
| Processor family | ARM Cortex-A9 |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Sound power level (standby) | 34 dB |
| Sound pressure level (copying) | 50 dB |
| Sound pressure level (printing) | 50 dB |
| Direct printing | Yes |
| Optional connectivity | Ethernet/Wireless LAN |
| Standard interfaces | Ethernet/USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB port | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 1.39 kWh/settimana |
| Power consumption (average operating) | 490 W |
| Power consumption (copying) | 490 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Power consumption (PowerSave) | 45 W |
| Power consumption (printing) | 490 W |
| Power consumption (ready) | 70 W |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W |
| Barcode printing | Yes |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 29 ppm |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex printing mode | Auto/Manual |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| N-in-1 print function | Yes |
| N-up printing | 2/4 |
| Poster printing function | Yes |
| Print speed (black, normal quality, A3) | 17 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Print technology | Laser |
| Printing | Mono printing |
| Secure PDF printing function | Yes |
| Secure printing | Yes |
| Skip blank page function | Yes |
| Time to first page (black, normal) | 5.2 s |
| Warm-up time | 20 s |
| Watermark printing | Yes |
| Document formats supported | PDF/XPS |
| Duplex scanning | Yes |
| Duplex scanning mode | Auto |
| Greyscale levels | 256 |
| Image formats supported | JPG/MMR/TIF |
| Maximum scan area | 297 x 420 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Scan drivers | TWAIN/WIA |
| Scan speed (black) | 50 ppm |
| Scan speed (colour) | 50 ppm |
| Scan technology | CIS/CCD |
| Scan to | E-mail/FTP/SMB/TWAIN/USB/WIA |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Scanning | Colour scanning |
| Sustainability certificates | Blue Angel/ENERGY STAR/EPEAT Silver |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite/Mac OS X 10.11 El Capitan/Mac OS X 10.12 Sierra/Mac OS X 10.13 High Sierra/Mac OS X 10.14 Mojave/Mac OS X 10.15 Catalina/Mac OS X 10.5 Leopard/Mac OS X 10.6 Snow Leopard/Mac OS X 10.7 Lion/Mac OS X 10.8 Mountain Lion/Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Compliance certificates | REACH/RoHS |
| Brand Name | Kyocera |
| Warranty | 1 |
Scheda tecnica
Riferimenti Specifici
Marca: Brother
Riferimento: W128271675
Marca: HP
Marca: HP
Riferimento: W126475432
Marca: HP
Marca: HP
Marca: Kyocera
check_circle
check_circle