- Digital radio with Bluetooth for receiving analogue and digital radio stations via FM/DAB/DAB+
FM/DAB/DAB+
- Noise-free listening pleasure with an extensive array of DAB+ stations
- Multiple stations can be received nationwide along with a range of regional radio stations in digital quality
- 30 local favourites memory slots each for FM and DAB/DAB+
Connections
- AUX input
- Mains connection (USB-C)
Technical Information
- Mains connection of 100 - 240 V suitable for global use in combination with a country-specific adapter
- 2.4" display with backlight (LCD)
- Mono speaker 5 W
- Fixed telescopic antenna
- Time synchronisation via the analogue or digital radio network
- Rechargeable Li-ion battery provides approx. 8 hours or wireless battery life
- Listening pleasure with state-of-the-art technology: hiss-free and digital with DAB/DAB+, but also with conventional FM reception
- Bluetooth loudspeaker for perfect music enjoyment with the smartphone, tablet, netbook or notebook
- Enjoy DAB+ even while out and about: handy, rechargeable battery-powered radio for life on the move and mains operation for at home
- Full mobility thanks to battery mode: battery can be charged via a USB-C cable
- The two direct selection buttons allow you to store your favourite stations and find them without searching
- A clear eye-catcher: the 2.4" colour display makes operation easier and looks great
Spécifications
Audio
| Puissance évaluée de RMS | 5 W |
Batterie
| Autonomie maximum de la batterie | 8 h |
| Tension des piles | 3,7 V |
Caractéristiques
| Couleur du produit | Gris |
| Lecture de MP3 | Non |
| Matériel | Plastique |
| Projection | Non |
| Thermomètre | Non |
Connectivité
| Connecteur USB | USB Type-C |
| Connectivité USB | Oui |
| Entrée AUX | Oui |
| Port de chargement USB | Oui |
Contenu de l'emballage
Écran
| Écran integré | Oui |
| Rétroéclairage | Oui |
| Taille de l'écran | 2,4 " |
| Type d'écran | LCD |
Haut-parleurs
| Haut-parleurs intégrés | Oui |
Puissance
| Source d'alimentation | AC/Batterie |
| Tension d'entrée AC | 100 - 240 V |
Radio
| Radio | Portable |
| Type de bandes supportées | DAB/DAB+/FM |
| Type de tuner | Numérique |
Réseau
| Bluetooth | Oui |
| Modèle du Bluetooth | 5.0 |
Vendor information