- Digital radio with Bluetooth for receiving analogue and digital radio stations via FM/DAB/DAB+
FM/DAB/DAB+
- Noise-free listening pleasure with an extensive array of DAB+ stations
- Multiple stations can be received nationwide along with a range of regional radio stations in digital quality
- 30 local favourites memory slots each for FM and DAB/DAB+
Connections
- AUX input
- Mains connection (USB-C)
Technical Information
- Mains connection of 100 - 240 V suitable for global use in combination with a country-specific adapter
- 2.4" display with backlight (LCD)
- Mono speaker 5 W
- Fixed telescopic antenna
- Time synchronisation via the analogue or digital radio network
- Rechargeable Li-ion battery provides approx. 8 hours or wireless battery life
- Listening pleasure with state-of-the-art technology: hiss-free and digital with DAB/DAB+, but also with conventional FM reception
- Bluetooth loudspeaker for perfect music enjoyment with the smartphone, tablet, netbook or notebook
- Enjoy DAB+ even while out and about: handy, rechargeable battery-powered radio for life on the move and mains operation for at home
- Full mobility thanks to battery mode: battery can be charged via a USB-C cable
- The two direct selection buttons allow you to store your favourite stations and find them without searching
- A clear eye-catcher: the 2.4" colour display makes operation easier and looks great
Specifiche
Audio
Battery
| Battery life (max) | 8 h |
| Battery voltage | 3.7 V |
Display
| Backlight | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 2.4 " |
| Display type | LCD |
Features
| Material | Plastic |
| MP3 playback | No |
| Product colour | Grey |
| Projection | No |
| Thermometer | No |
Loudspeakers
Network
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
Packaging content
| Cables included | USB Type-C |
Ports & interfaces
| AUX in | Yes |
| USB charging port | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
Power
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power source | AC/Battery |
Radio
| Radio type | Portable |
| Supported radio bands | DAB/DAB+/FM |
| Tuner type | Digital |
Vendor information