The Multibrackets M Universal Fixed SD is a versatile wall mount for large display installations. With its smart design the mount can be used for both landscape and portrait installations. With a maxweight capacity of 125kg it can handle screens up to 110". With a wide VESA range of 800x600 it can also handle most VESA specifications large screens are using.
The Multibrackets M Universal Mount SD series of fixed, tilt and pull-out mounts from Multibrackets are engineered to solve tough installation problems such as leveling and stud location. Installerinspired features make installation and maintenance safe and easy. This series of mounts makes it easy to take control of your installation. Universal and with low-profile mounts they are engineeredfor speed of installation and usability. With a variety of products ranging from a single TV to a video wall matrix for digital signage, Multibrackets SD mounts are the perfect solution for manyapplications.
- Create almost any Video Wall configurations imaginable_x000D_
- Clean look & easy to install_x000D_
- Perfect for digital signage, educational and corporate installations._x000D_
- To be used in both landscape and portait installations._x000D_
- Engineered for speed of installation and usability._x000D_
- Slim 45mm distance to wall_x000D_
- Super Duty (SD) 125kg max load_x000D_
- Superduty 3mm cold-rolled steel _x000D_
- Arms latch securely _x000D_
- Anti-theft: Lock and key (optional)
Spécifications
Design
| Accepte les verrous | Oui |
| Couleur du produit | Noir |
| Fonction anti-vol | Oui |
| Matériau du boîtier/corps | Acier |
Détails techniques
| Mise en page | Paysage/portrait |
| Poids de l'emballage en plastique | 45 g |
| Poids de l'emballage métallique | 4495 g |
| Poids de l’emballage en papier/carton | 3200 g |
Données logistiques
| Hauteur du carton d'expédition | 23 cm |
| Largeur du carton d'expédition | 50 cm |
| Longueur du carton d'expédition | 68 cm |
| Poids brut du casier d’expédition (interne) | 39400 g |
| Produit par casier d’expédition (interne) | 5 pièce(s) |
Ergonomie
| Distance du mur (min) | 3,9 cm |
Montage
| Capacité de charge maximale | 125 kg |
| Compatibilité interface de montage (max) | 800 x 600 mm |
| Compatibilité interface de montage (min) | 200 x 300 mm |
| Nombre d'affichages pris en charge | 1 |
| Norme VESA | 200 x 300/200 x 400/200 x 600/400 x 400/400 x 600/600 x 200/600 x 300/600 x 400/600 x 600/800 x 300/800 x 400/800 x 500/800 x 600 mm |
| Taille maximale de l’écran | 110 " |
| Taille minimale de l'écran | 60 " |
| Type de montage | Mur |
Poids et dimensions
Vendor information
| Brand Name | Multibrackets |
| Warranty | 1 |