Acer Connect X6E 5G CPE EU Plug, Wi-Fi 6E (802.11ax), Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz), Ethernet LAN, 5G, White, Portable router
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | Yes |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Mobile network generation | 5G |
| 4G standard | LTE |
| 5G standard | NR |
| SIM card type | NanoSIM |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Product type | Portable router |
| Product color | White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Antenna design | Internal |
| Antenna type | 2x2 |
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | SDX62 |
| Processor architecture | ARM Cortex A7 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Power source type | DC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 3.98" (101 mm) |
| Depth | 3.98" (101 mm) |
| Height | 8.11" (206 mm) |
| Weight | 32.8 oz (930 g) |
Data sheet
Specific References
Brand: MikroTik
Brand: Intellinet
Brand: Teltonika Networks
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: W128926535
Brand: Huawei
Reference: W129021808
Brand: Netgear
Brand: Netgear
Acer Connect X6E 5G CPE EU Plug, Wi-Fi 6E (802.11ax), Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz), Ethernet LAN, 5G, White, Portable router
check_circle
check_circle