The Catalyst 9120 Access Points are designed for mission-critical deployments with dual 5-GHz and integrated IoT radio. With CleanAir technology powered by Cisco RF ASIC, the C9120 access point goes beyond the Wi-Fi 6 (802.11ax) standard, providing radio-frequency excellence for high-density environments. These access points are resilient and intelligent while providing integrated security for mobile and IoT devices. Pairing with Cisco DNA, it further offers real-time analytics, quickly detect and contain security threats, and a network-wide consistency through automation and virtualisation.
- POWERFUL Wi-Fi 6 PERFORMANCE: 4x4 Flexible Dual Radio with 5GHz and 2.4GHz or two 5GHz configuration, up to 5.38 Gbps data rate, uplink/downlink OFDMA, MU-MIMO, BBS colouring, TWT and Embedded IoT radios enabling BLE 5.0 and Zigbee
- CISCO CLEANAIR: Powered by Cisco RF ASIC, offer superior analytics and security
- ECOSYSTEM: End-point interoperability and optimised performance on Apple and Samsung devices
- EMBEDDED WIRELESS CONTROLLER: Controller functions embedded in the Access Point for easy deployment, network monitoring and troubleshooting. Support with WebGUI and mobile app (C9120AXI(E)-EWC models only)
- PEACE OF MIND: 90-day software and limited lifetime hardware warranty
Specifications
Antenna
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Detachable antenna |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna type | Internal & external |
| Antennas quantity | 4 |
| Number of connectors | 2 |
Design
| On/off switch | Yes |
| Placement | Ceiling/Floor/Table |
| Product colour | White |
Features
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Channels quantity | 29 channels |
| Ethernet LAN data rates | 100/1000/2500/5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 5000 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11d/IEEE 802.11g/IEEE 802.11h/IEEE 802.11n/IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3af/IEEE 802.3at |
Logistics data
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
Management features
| Firmware upgradeable | Yes |
| Syslog | Yes |
Operational conditions
| Non-operating altitude | 0 - 4572 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -39 - 70 °C |
Packaging content
| AC adapter included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| PoE adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Packaging data
Performance
| Flash memory | 1024 MB |
| Internal memory | 2048 MB |
Ports & interfaces
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Internal RJ-45 ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45)/Mobile network (SIM)/Wi-Fi |
Power
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power plug type | Type C |
Security
| Security algorithms | AES/EAP/EAP-GTC/EAP-SIM/MSCHAPv2/TLS/TTLS/WPA/WPA2/WPA3 |
Technical details
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Vendor information