Salicru SLC-1500-TWIN RT3 B1, Double-conversion (Online), 3 kVA, 1500 W, 200 V, 240 V, 50/60 Hz
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Output power | 1500 W |
| Input operation voltage (min) | 200 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Output voltage regulation | 1% |
| Efficiency (On-line mode) | 93% |
| Efficiency (ECO mode) | 97% |
| Power factor | 1 |
| ECO mode | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 5% |
| Noise level | 45 dB |
| Carrying handle(s) | Yes |
| AC outlet types | C19 coupler |
| Power plug | C13 coupler |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Lead-Calcium (Pb-Ca) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Charging current | 1.5 A |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Product color | Black |
| Compatibility | Software for Windows, Linux and Mac/APP for iOS and Android/WEB Portal |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certification | ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 |
| Safety | EN IEC 62040-1, EN IEC 62040-2(C2), VFI-SS-31 (EN 62040-3) |
| Width | 17.2" (438 mm) |
| Depth | 17.5" (445 mm) |
| Height | 3.39" (86 mm) |
| Weight | 17.9 lbs (8.1 kg) |
Data sheet
Specific References
Brand: PowerWalker
Brand: PowerWalker
Reference: 786489
Brand: PowerWalker
Reference: 10121099
Brand: PowerWalker
Reference: 832842
Brand: PowerWalker
Brand: PowerWalker
Reference: UPS1102
Brand: PowerWalker
Brand: PowerWalker
Reference: 832853
Brand: PowerWalker
Brand: PowerWalker
Brand: PowerWalker
Salicru SLC-1500-TWIN RT3 B1, Double-conversion (Online), 3 kVA, 1500 W, 200 V, 240 V, 50/60 Hz
check_circle
check_circle